Solveeit Logo

Question

Quantitative Ability and Data Interpretation Question on Linear Equations

Two oranges, three bananas and four apples cost Rs. 15. Three oranges, two bananas and one apple cost Rs. 10. I bought 3 oranges, 3 bananas and 3 apples. How much did I pay ?

A

Rs.10

B

Rs.8

C

Rs.15

D

Cannot be determined

Answer

Rs.15

Explanation

Solution

The Correct Option is (C):Rs.15