Question
Question: To find out the concentration of \[S{O_2}\] in the air (in parts per million, which is ppm), the dat...
To find out the concentration of SO2 in the air (in parts per million, which is ppm), the data was collected for 30 localities in a certain city and is presented below:
Concentration of SO2(in ppm) | Frequency |
---|---|
0.00−0.04 | 4 |
0.04−0.08 | 9 |
0.08−0.12 | 9 |
0.12−0.16 | 2 |
0.16−0.20 | 4 |
0.20−0.24 | 2 |
Find the mean concentration of SO2 in the air.
Solution
The mean (or average) of observations, is the sum of the values of all the observations divided by the total number of observations.
If x1,x2,x3,......,xn are observations with respective frequencies f1,f2,f3,........,fn then this means observation x1 occurs f1 times, x2 occurs f2 times, and so on.
Now, the sum of the values of all the observations =f1x1+f2x2+......+fnxn,and sum of the number of observations = f1+f2+f3+........+fn
Formula used: So, the mean x of the data is given by
x=f1+f2+f3+........+fnf1x1+f2x2+......+fnxn
Or
x=i=1∑nfii=1∑nfixi
Complete step-by-step answer:
It is given that, the data was collected for 30 localities in a certain city and the concentration of SO2 in the air is presented below:
Concentration of SO2(in ppm) | Frequency |
---|---|
0.00−0.04 | 4 |
0.04−0.08 | 9 |
0.08−0.12 | 9 |
0.12−0.16 | 2 |
0.16−0.20 | 4 |
0.20−0.24 | 2 |
We need to find out the mean concentration of SO2 in the air.
The observation xi is given by 2(upper class limit + lower class limit)
Concentration of SO2(in ppm) | Frequency (fi) | Observation xi | fixi |
---|---|---|---|
0.00−0.04 | 4 | 20.00+0.04=0.02 | 4×0.02=0.08 |
0.04−0.08 | 9 | 20.04+0.08=20.12=0.06 | 9×0.06=0.54 |
0.08−0.12 | 9 | 20.08+0.12=20.20=0.10 | 9×0.10=0.90 |
0.12−0.16 | 2 | 20.12+0.16=20.28=0.14 | 2×0.14=0.28 |
0.16−0.20 | 4 | 20.16+0.20=20.36=0.18 | 4×0.18=0.72 |
0.20−0.24 | 2 | 20.20+0.24=20.44=0.22 | 2×0.22=0.44 |
i=1∑nfi=4+9+9+2+4+2=30
i=1∑nfixi=0.08+0.54+0.90+0.28+0.72+0.44=2.96
Mean Concentration of SO2(in ppm) = i=1∑nfii=1∑nfixi=302.96=0.09866=0.099ppm.
Note: Mean
There are several kinds of means in mathematics, especially in statistics. For a data set, the arithmetic mean, also called the expected value or average, is the central value of a discrete set of numbers: specifically, the sum of the values divided by the number of values.
m = Number of termsSum of the terms.