Solveeit Logo

Question

Question: The reaction sequence given below is carried out with 16 moles of X. The yield of the major product ...

The reaction sequence given below is carried out with 16 moles of X. The yield of the major product in each step is given below the product in parentheses. The amount (in grams) of S produced is ______.

Answer

1056

Explanation

Solution

The overall reaction is:

C2H5OHCH3CHOCH3COOHCH3COOC2H5CH3CONH2C_2H_5OH \longrightarrow CH_3CHO \longrightarrow CH_3COOH \longrightarrow CH_3COOC_2H_5 \longrightarrow CH_3CONH_2

Moles of CH3CHOCH_3CHO formed =16×0.6=9.6= 16 \times 0.6 = 9.6

Moles of CH3COOHCH_3COOH formed =9.6×0.8=7.68= 9.6 \times 0.8 = 7.68

Moles of CH3COOC2H5CH_3COOC_2H_5 formed =7.68×0.5=3.84= 7.68 \times 0.5 = 3.84

Moles of CH3CONH2CH_3CONH_2 formed =3.84×0.9=3.456= 3.84 \times 0.9 = 3.456

Mass of CH3CONH2=3.456×59=203.904gCH_3CONH_2 = 3.456 \times 59 = 203.904 g

The second reaction is:

C2H5OHC2H5BrC2H5OC2H5C_2H_5OH \longrightarrow C_2H_5Br \longrightarrow C_2H_5OC_2H_5

Moles of C2H5BrC_2H_5Br formed =16×0.7=11.2= 16 \times 0.7 = 11.2

Moles of C2H5OC2H5C_2H_5OC_2H_5 formed =11.2×0.75=8.4= 11.2 \times 0.75 = 8.4

Mass of C2H5OC2H5=8.4×74=621.6gC_2H_5OC_2H_5 = 8.4 \times 74 = 621.6 g

The third reaction is:

C2H5OHCH2=CH2CH2BrCH2BrC_2H_5OH \longrightarrow CH_2=CH_2 \longrightarrow CH_2Br-CH_2Br

Moles of CH2=CH2CH_2=CH_2 formed =16×0.85=13.6= 16 \times 0.85 = 13.6

Moles of CH2BrCH2BrCH_2Br-CH_2Br formed =13.6×0.4=5.44= 13.6 \times 0.4 = 5.44

Mass of CH2BrCH2Br=5.44×188=1022.72gCH_2Br-CH_2Br = 5.44 \times 188 = 1022.72 g

Total mass of products =203.904+621.6+1022.72=1848.224g= 203.904 + 621.6 + 1022.72 = 1848.224 g

The fourth reaction is:

C2H5OHCH3CHOCH3COOH(CH3CO)2OCH3COClCH3CON(CH3)2C_2H_5OH \longrightarrow CH_3CHO \longrightarrow CH_3COOH \longrightarrow (CH_3CO)_2O \longrightarrow CH_3COCl \longrightarrow CH_3CO-N(CH_3)_2

Moles of CH3CHOCH_3CHO formed =16×0.6=9.6= 16 \times 0.6 = 9.6

Moles of CH3COOHCH_3COOH formed =9.6×0.8=7.68= 9.6 \times 0.8 = 7.68

Moles of (CH3CO)2O(CH_3CO)_2O formed =7.68×0.5=3.84= 7.68 \times 0.5 = 3.84

Moles of CH3COClCH_3COCl formed =3.84×0.9=3.456= 3.84 \times 0.9 = 3.456

Moles of CH3CON(CH3)2CH_3CO-N(CH_3)_2 formed =3.456×0.6=2.0736= 3.456 \times 0.6 = 2.0736

Mass of CH3CON(CH3)2=2.0736×87=180.39gCH_3CO-N(CH_3)_2 = 2.0736 \times 87 = 180.39 g

Overall reaction:

C2H5OHCH2=CH2C2H4Br2CHCHAgCCAgC+AgC_2H_5OH \longrightarrow CH_2=CH_2 \longrightarrow C_2H_4Br_2 \longrightarrow CH \equiv CH \longrightarrow AgC \equiv CAg \longrightarrow C + Ag

1616×0.8516×0.85×0.416×0.85×0.4×0.616×0.85×0.4×0.6×0.716×0.85×0.4×0.6×0.7×0.816 \longrightarrow 16 \times 0.85 \longrightarrow 16 \times 0.85 \times 0.4 \longrightarrow 16 \times 0.85 \times 0.4 \times 0.6 \longrightarrow 16 \times 0.85 \times 0.4 \times 0.6 \times 0.7 \longrightarrow 16 \times 0.85 \times 0.4 \times 0.6 \times 0.7 \times 0.8

Moles of Ag=16×0.85×0.4×0.6×0.7×0.8=1.8304Ag = 16 \times 0.85 \times 0.4 \times 0.6 \times 0.7 \times 0.8 = 1.8304

Mass of Ag=1.8304×108=197.6832gAg = 1.8304 \times 108 = 197.6832 g

Moles of C=1.8304/2=0.9152C = 1.8304 / 2 = 0.9152

Mass of C=0.9152×12=10.9824gC = 0.9152 \times 12 = 10.9824 g

Moles of S=16×0.75×0.8×1.1=10.56S = 16 \times 0.75 \times 0.8 \times 1.1 = 10.56

Mass of S=10.56×100=1056S = 10.56 \times 100 = 1056