Solveeit Logo

Question

Quantitative Aptitude Question on Mixture Problems

The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs. 20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is:

A

Rs. 18

B

Rs. 18.50

C

Rs. 19

D

Rs. 19.50

Answer

Rs. 18

Explanation

Solution

The correct option is (A):Rs. 18