Solveeit Logo

Question

Quantitative Aptitude Question on Mixture Problems

The cost of Grade 1 tea is 420 rupees per kilogram and Grade 2 tea is 300 rupees per kilogram.If both Grade 1 and 2 are mixed in the ratio of 2:3,then calculate price per kg of the mixed tea?

A

371

B

370

C

372

D

369

Answer

372

Explanation

Solution

The correct option is (C):372