Solveeit Logo

Question

Mathematics Question on Profit and Loss

Ram went to a shop to buy 50 kg of rice. He buys two kinds of rice which cost him Rs. 4.50 per kg and Rs. 5.00 per kg. He spends a total of Rs. 240. What was the quantity of rice bought which cost him Rs. 4.50 per kg.

A

25 kg

B

30 kg

C

20 kg

D

None of these

Answer

20 kg

Explanation

Solution

Let's take the quantity of Rs. 4.504.50 rice bought to be xx kgs.
From the question, we know that
4.5x+5(50x)=2404.5x+5(50-x)=240
4.5x+2505x=2404.5x+250-5x=240
After solving the above equation, we get
2500.5x=240250-0.5x=240

x=100.5x=\frac{-10}{-0.5}

x=20x=20 kgs
The correct option is (C)