Question
Mathematics Question on Unitary Method
Raju purchases 10 pens for Rs. 150 and Manish buys 7 pens for Rs. 84. Can you say who got the pens cheaper?
Answer
Raju purchase 10 pens for = 150 Rs.
∴ Raju purchases 1 pen for = 10150
= 15
Manish purchases 7 pens for = 84 Rs.
∴ Manish purchases 1 pen for =784
= 12
Thus, Manish got the pens cheaper.