Question
Mathematics Question on Unitary Method
Cost of 6 pens and 9 pencils is ₹126. What is the cost of 8 pens and 12 pencils?
A
₹156
B
₹159
C
₹162
D
₹168
Answer
₹168
Explanation
Solution
The Correct Option is (D):₹168
Cost of 6 pens and 9 pencils is ₹126. What is the cost of 8 pens and 12 pencils?
₹156
₹159
₹162
₹168
₹168
The Correct Option is (D):₹168