Solveeit Logo

Question

Mathematics Question on Unitary Method

Cost of 4 dozen bananas is Rs.180. How many bananas can be purchased for Rs. 90?

Answer

Cost of 4 dozen bananas = 60 RS.

Cost of 48 bananas = RS. 60 [4 dozen = 4 x 12 = 48]

∵ From Rs. 60, number of bananas can be purchased = 48

∴ From Rs.1, number of bananas can be purchased = 4860\frac{48}{60}

= 45\frac{4}{5}

∴ From Rs. 12.50. number of bananas can be purchased = 45\frac{4}{5}×12.50

= 45\frac{4}{5}×12.50

= 45\frac{4}{5}×1250100\frac{1250}{100}

= 25025\frac{250}{25}

= 10 bananas

Thus, 10 bananas can be purchased for Rs.12.50.