Question
Mathematics Question on Unitary Method
Cost of 4 dozen bananas is Rs.180. How many bananas can be purchased for Rs. 90?
Answer
Cost of 4 dozen bananas = 60 RS.
Cost of 48 bananas = RS. 60 [4 dozen = 4 x 12 = 48]
∵ From Rs. 60, number of bananas can be purchased = 48
∴ From Rs.1, number of bananas can be purchased = 6048
= 54
∴ From Rs. 12.50. number of bananas can be purchased = 54×12.50
= 54×12.50
= 54×1001250
= 25250
= 10 bananas
Thus, 10 bananas can be purchased for Rs.12.50.