Solveeit Logo

Question

Question: An electric heater has a rating of \(2kW,220V\). The cost of running the heater for \(10\) hours at ...

An electric heater has a rating of 2kW,220V2kW,220V. The cost of running the heater for 1010 hours at the rate of Rs 350350 per unit is Rs.
A) 21602160
B) 70007000
C) 20002000
D) 35003500

Explanation

Solution

The question is based on energy calculations specifically relation between powers consumed and energy generated, the relationship between units of energy consumed and the cost of it.

Formula used:
(I) E=  P×t{{E = }}\;{{P}} \times t
Where, EEis total energy, PPis power and ttis time
So, P=EtP = \dfrac{E}{t}
(ii) 1  Unit=  1000W{{1}}\;{{Unit}}\,{{ = }}\;{{1000W}} In 11 hour.
1KWh={{1KWh = }} == Energy consumed at the rate of 1000  W{{1000}}\;W per hour.

Complete step by step solution:
Given, here an elective heater has a rating of 2kW{{2kW}} which means it will consume 2000J{{2000J}} of energy in one second time.
We know that,
Power is energy consumed per unit time.
So, P  =  2kW{{P}}\;{{ = }}\;{{2kW}}
P=  2000W\Rightarrow {{P = }}\;{{2000W}}
This power is generated in one second & we have to calculate (for1010hours) energy consumed:
So, t=10ht = 10h
t=  36000s\Rightarrow t = \;36000\operatorname{s}
We know that
Total energy
E=P×tE = P \times t
Putting the values we get,
E=  2KW×10hr\Rightarrow {{E = }}\;{{2KW \times 10hr}}
E=2000W×10×3600sec\Rightarrow E = 2000W \times 10 \times 3600\sec
E=72×106J\Rightarrow E = 72 \times {10^6}J
We know that one unit =1000W{{ = 1000W}} per hour
The cost of running the heater is given as Rs 350350 per unit, so we will convert energy in Joules to kWhkWh.
E  =72×106J 1KWh  =  3.6×106J  {{E}}\;{{ = 72 \times 1}}{{{0}}^{{6}}}{{J}} \\\ {{1KWh}}\;{{ = }}\;{{3}}{{.6 \times 1}}{{{0}}^{{6}}}{{J}} \\\
So energy in kWh{{kWh}}
E=  72×1063.6×106=  20  KWh  =  20  Unit\therefore E{{ = }}\;\dfrac{{{{72 \times 1}}{{{0}}^{{6}}}}}{{{{3}}{{.6 \times 1}}{{{0}}^{{6}}}}}{{ = }}\;{{20}}\;{{KWh}}\;{{ = }}\;{{20}}\;{{Unit}}
So, calculating the cost of running the heater for one unit the cost is Rs 350350
\therefore For 2020 units the cost =  RS  350×20  =  Rs  7000{{ = }}\;{{RS}}\;{{350 \times 20}}\;{{ = }}\;{{Rs}}\;{{7000}}

Hence, Option (B) is correct.

Note:
Alternate solution: The heater is consuming 2kW{{2kW}} of power so in 11 hour it will consume 2kW{{2kW}} of energy which is two units of energy. So in 1010 hours it will consume 2020 units of energy. As one unit cost is Rs  350{{Rs}}\;{{350}} is 2020 units will cost Rs 7000(20×350)7000\left( {20 \times 350} \right).
1KWh{{1KWh}} is defined as 3.6×106J{{3}}{{.6 \times 1}}{{{0}}^{{6}}}J amount of energy and that is considered as one unit in electricity bills.