Solveeit Logo

Question

Quantitative Ability and Data Interpretation Question on Algebra

A man purchased 40 fruits; apples and oranges for rupees 17. Had He purchased as many oranges as apples and as many apples as oranges. He would have paid rupees 15. find the cost of one pair of an Apple and an orange.

A

70 paise

B

60 paise

C

80 paise

D

1 rupee

Answer

80 paise

Explanation

Solution

The correct option is (C) : 80 paise.